1 Aylık Kedi Ne Yer? Daha Önce Öğrenmediğiniz Bilgiler

İlk kez yavru kedi büyütecek kişiler 1 aylık kedi ne yer şeklinde sorular yöneltebilmektedir. Peki siz yeni doğmuş kedilerin nasıl beslendiğini biliyor musunuz? Bu içeriğimizde sizlere detaylı bir şekilde bilgi verdik. Hadi gelin birlikte yavru kedilerin beslenmesi hakkında bilgi sahibi olalım.

Yeni Doğmuş Kedilerde Beslenme

Yeni doğmuş kediler diğer hayvanlarda da olduğu gibi annelerine muhtaçtır. Sütten kesilecek büyüklüğe gelene kadar annelerinin yanında kalmalı ve bu süreçte anne kedi sütü tüketmelidir.

Bazı kediler yavrularını terk edebildiğinden ya da yavru kediler annelerinden ayrıldığında dışarıdan bakım alınması gerekebilir. Bu noktada yavru kedi bakımı konusunda dikkatli ve titiz bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Bu noktada genellikle ilk bir ay için yavru kedilerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Peki bu noktada yavru kedilere nasıl yaklaşılmalı? Gelin birlikte bilgi sahibi olalım.

İçeriğin devamında 1 aylık kedi ne yer sorusuna detaylı bir şekilde bilgi verdik.

1 Aylık Kedi Ne Yer?

1 aylık kedilerin dişleri henüz tam olarak gelişim göstermemiştir. Bu nedenle çok sert besinleri bu tatlı yavru kedilerin tüketmesini beklemek doğru olmayacaktır.

1 aylık kedileri beslerken steril edilmiş inek sütü kullanılabilir. Steril edilmiş derken bildiğiniz market sütleri veya kaynatma sütlerinden bahsediyorum.

Şu içeriklere mutlaka göz atmanızı öneriyorum;

Kedilere bu sütleri verirken içine zamanla ekmek parçaları da atmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede tatlı yavru kedileriniz zamanla sert gıdalara alışacaktır.

İlk aylarda kedilerinize sert besinler ve saf et vermemenizi öneriyorum. Bu tarz beslenme düzeni nedeniyle kediniz için hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

1 Aylık Kedi Mama Yer Mi?

1 aylık kedilerinize mama verebilirsiniz. Tabii mama verirken kedinizin yaşına uygun mamaları seçmeniz gerekmektedir.

Mamaları seçerken yumuşak olmasına dikkat etmenizi söylememize gerek yok sanırım. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi kedilerinizin dişleri ve sindirim sistemi sert mamalar için uygun değildir.

Öncelikle yavaş yavaş yumuşak mamalar ile beslenme düzenini oluşturmalısınız. Daha sonra yumuşak ve sert kıvamlı mamaları birlikte vermeye başlayabilirsiniz.

Kediniz yeterli olgunluğa ulaştığında eğer beslenme ile ilgili sorun yaşamamaya başlarsa bu noktadan sonra karma bir düzen oluşturabilirsiniz.

1 Aylık Kedi Kuru Mama Yer Mi?

1 aylık kediler için kuru mama çok önerilmemektedir. Kuru mamalar için bu yaştaki kedilerin diş yapılarını yeterli seviyede bulmuyoruz.

Kediniz birkaç aylık olana kadar kuru mama vermemenizi tavsiye ediyoruz. Öyle ki kuru mamalara ek olarak sert ev yemeklerini de kedilerinize vermemelisiniz. Tabii yumuşak makarna vb. yemekleri yavaş yavaş kedinize alıştırabilirsiniz.

1 Aylık Kedi Yaş Mama Yer Mi?

1 aylık kediler için yaş mamalar uygun olarak görülmektedir. Zaten sırf bu yaştaki kediler için özel olarak üretilen yaş mamalar da bulunuyor.

Yaş mamaları deneme yanılma yoluyla vermektense kediniz için bir düzen oluşturursanız çok daha iyi olacaktır. İlerleyen haftalarda birkaç farklı markayı dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Bu da kediniz için iyi bir beslenme düzeni oluşturacaktır.

1 Aylık Kedi Nasıl Beslenir?

1 aylık kedilerin beslenmesinde şu hususlara dikkat edebilirsiniz;

  • Tek bir markaya bağlı kalmak yerine birden fazla marka ile beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.
  • Çiğ et ve sebzeleri kedinize vermemelisiniz. Çünkü bu besinler kedinizin sindirim sisteminde rahatsızlıklara yol açabilmektedir.
  • Kedinizi beslerken yalnızca mamaya değil aynı zamanda suya da önem vermelisiniz. Tercihen kaynatılmış su ile yavru kedinizin su ihtiyacını karşılamalısınız.

Yeni doğmuş kediler her zaman için annelerine muhtaçtır. Bunu asla unutmamalısınız. Eğer kedinizin annesi yavru kediyi terk ettiyse ya da başka bir sebeple anne kedi yoksa sizlere büyük bir görev düşüyor.

Yeni doğmuş yavru kedi ile ilgili aktaracağımız bilgiler bu şekildeydi. Eğer daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız yorum kısmından merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

Ek olarak şu videoya da göz atabilirsiniz;